Jak kupować nowe części zamienne do samochodu?

części do Nissana

Zastanawiając się nad zakupem nowego lub używanego samochodu bardzo często największy nacisk kładziemy na koszty jego eksploatacji. Na koszty te składa się bardzo wiele różnych elementów takich jak rodzaj i ilość zużywanego paliwa, ubezpieczenie, a przede wszystkim koszty ewentualnych napraw oraz nowych części zamiennych. Na szczęście przynajmniej w tym ostatnim przypadku możemy zrobić naprawdę wiele, aby były to koszty jak najmniejsze.

Samodzielnie, czyli taniej

Coś się zepsuło i auto nie działa. Jeśli oddajemy auto do warsztatu oferującego nam kompleksową usługę wymiany uszkodzonych części wraz z ich sprowadzeniem od dostawcy, możemy zupełnie nie przejmować się tym, co tak naprawdę uległo awarii i jaka była tego przyczyna. Wystarczy odstawić samochód do warsztatu i spokojnie czekać w domu na telefon od mechanika. Niestety, zwykle taka usługa wiąże się również z bardzo wysokim rachunkiem za naprawę. Dlaczego?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Większość warsztatów samochodowych próbuje konkurować ceną naprawy, natomiast prawdziwy zysk przynosi im zakup części zamiennych – mechanicy otrzymują je po relatywnie niskich cenach, doliczając do tego swoją dodatkową marżę. I nie ważne, czy chodzi tu o części do Nissana, BMW, Forda czy Lexusa. Na każdej zarobią odpowiednio dużo. Jeśli więc pragniemy ograniczyć wydatki na naprawę samochodu, musimy wziąć aktywny udział przynajmniej w procesie zakupu części zamiennych. Aby to jednak było możliwe, musimy przede wszystkim wiedzieć, co dokładnie powinniśmy kupić.

Do sklepu zawsze z dowodem rejestracyjnym

Nie każdy kierowca musi posiadać na tyle dużą wiedzę na temat mechaniki samochodowej, aby móc bez problemu rozpoznać przyczynę awarii i wskazać uszkodzoną część. Czasem sprawa jest ewidentna, bywa jednak i tak, że potrzebujemy pomocy eksperta. Jeśli korzystamy z pomocy mechanika lub specjalisty zatrudnionego np. w jednym ze sklepów z auto częściami, możemy liczyć na to, iż otrzymamy gotowy i pewny namiar na konkretną, potrzebną nam część. Jeśli możemy liczyć wyłącznie na siebie, powinniśmy się jednak odpowiednio do zakupów przygotować.

Przede wszystkim przy zakupie nowej części zamiennej musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny naszego auta. Z niego to, niczym z podręcznej ściągawki, podamy sprzedawcy informacje o modelu, roczniku i rodzaju jednostki napędowej zamontowanej w naszym samochodzie. Dowód rejestracyjny okaże się również bardzo pomocny, jeśli pojawi się konieczność podania innych, bardziej szczegółowych danych zawartych w numerze rejestracyjnym. Część z nich można wprawdzie znaleźć na tabliczkach znamionowych znajdujących się w różnych częściach pojazdu, jednak zdecydowanie dowód rejestracyjny jest tu opcją zdecydowanie wygodniejszą.