Co warto wiedzieć o alkomatach elektrochemicznych?

Sklep z tanimi alkomatami

Alkomat to urządzenie, które przede wszystkim kojarzy się ze stresującymi kontrolami policyjnymi. Jednak od wielu lat urządzenia te dostępne są również w użytku prywatnym. Podobnie jak policja, użytkownicy prywatni najchętniej korzystają z alkomatów elektrochemicznych. Jak działają te urządzenia, ile kosztują i gdzie można je kupić?

Działanie alkomatu elektrochemicznego

Stosowane dzisiaj powszechnie alkomaty elektrochemiczne to urządzenia, które zastąpiły modele półprzewodnikowe. Alkomaty półprzewodnikowe były pierwszymi urządzeniami służącymi do pomiaru trzeźwości. Nadal znajdują się one w użyciu, jednak ze względu na problemy z trafnością pomiaru straciły na popularności. Alkomaty te dokonywały pomiarów poprzez utlenianie etanolu. Niemniej jednak elektroda odpowiedzialna za pomiar może reagować również na inne związki chemiczne, przez co zażywanie pewnych leków, palenie papierosów, czy nawet spożywanie pewnych pokarmów może zniekształcać pomiar.

Sklep z tanimi alkomatami

Alkomaty elektrochemiczne również działają poprzez utlenienie etanolu, do którego dochodzi wskutek jego reakcji z nadmanganianem potasu. Konsekwencją utlenienia alkoholu jest wytworzenie napięcia elektrycznego. Wynik wskazywany przez alkomat tak naprawdę jest wynikiem pomiaru napięcia elektrycznego, którego poziom jest zależny od ilości etanolu. Zaletą alkomatów elektrochemicznych, za sprawą której zdominowały one rynek, jest niewrażliwość na związki inne niż etanol. Innymi słowy, urządzenie elektrochemiczne dokonuje trafnego pomiaru w każdych warunkach.

Ceny i dostępność alkomatów elektrochemicznych

Poszukując odpowiedniego dla siebie alkomatu, szybko zorientujemy się, jak różne mogą być ceny tych urządzeń. Niektóre z alkomatów elektrochemicznych nie są dostępne taniej, niż za 1500 zł. Mowa tutaj o modelach policyjnych, których trafność nie budzi żadnych wątpliwości. Są to urządzenia niezawodne w każdej sytuacji, zdolne do dokonywania trafnych pomiarów więcej niż 1000 razy. Z pewnością chcąc dysponować najlepszym sprzętem na rynku, należy wybrać właśnie urządzenie policyjne, jednak wiele tańszych alkomatów również doskonale pełni swoje funkcje.

Sklep z tanimi alkomatami często oferuje urządzenia w cenie poniżej 200 zł. Od sprzętu tego rodzaju nie należy oczekiwać wyjątkowo długiej trwałości, niemniej jednak zwykle jest w stanie dokonać miarodajnego pomiaru ok. 300-400 razy, co w użytku prywatnym wydaje się absolutnie wystarczające. Troszcząc się o trafność urządzenia, bardziej niż ceną należy kierować się renomą producenta oraz sklepu, w którym dokonujemy zakupu. Warto sprawdzić, czy urządzenie posiada atesty sprawności.