Nissan Note

 Nissan Note to rodzinny samochód kompaktowy oferowany przez Nissana od 2006 roku, przeznaczony przede wszystkim do jazdy po mieście. Note jest połączeniem niewielkiego pojazdu klasy MPV i klasycznego hatchbacka, ze wskazaniem na ten drugi.

Zaglądając do środka, można się łatwo o tym przekonaćJest ono nieźle wykonane a składa się głównie z twardych plastików. Znajduje się w nim dużo zunifikowanych elementów z pozostałych modeli Nissana: od tapicerki, przez kierownicę, do panelu nawigacji – można odnaleźć tutaj wiele części wspólnych. Sama nawigacja (5-calowy wyświetlacz), będąca częścią rozbudowanego systemu Nissan Connect, ma przyjemny w dotyku, czuły panel dotykowy. Cechami, które najlepiej opisują wnętrze Nissana Note, są prostota i ergonomia – wszystkie urządzenia pokładowe można obsługiwać z zamkniętymi oczami, jednak szkoda je zamykać, aby nie ograniczać sobie świetnej widoczności, jaką oferują duża powierzchnia przedniej szyby i przeszklenia. Wszystkie elementy za bardzo przemyślanie ułożone. W samochodzie producent ulokował bardzo dużo przydatnych schowków – podwójna półka (4+9 litrów) z chłodzeniem po stronie pasażera, schowek umieszczony centralnie na kokpicie, schowek pod fotelem pasażera, a nawet pojemny, dzielony schowek Flexiboard pod bagażnikiem. Dzięki nim w aucie łatwo się zadomowić ze wszystkimi podręcznymi przedmiotami. Odległość między oparciem foteli przedniego rzędu a tylną kanapą mogłaby zawstydzić niejednego sedana z segmentu E. Oznacza to mniej więcej tyle, że w pięcioosobowej podróży przeszkadzać może tylko niska maksymalna ładowność, wynosząca zaledwie 396 kg.Zbudowany został na wspólnej platformie z Renault i Dacii. Wygląd samochodu wzbudza wiele kontrowersji. Powodują to opływowe z boku, muskularne z przodu i kolisto-prostokątne z tyłu kształty. Różne zdania padają także na temat wybrzuszonych przednich i podłużnych tylnych świateł oraz okien wznoszących się ku tyłowi. Samochód ma łukowato wygięty dach i dynamiczną stylistykę. Jego lusterka są czworokątne. Jednak  wygląd w tym modelu został oddalony na drugi plan, gdyż konstruktorzy skupili się przede wszystkim na funkcjonalności.

Jednostka napędowa to miedzy innymi 88-konne R4 o pojemności 1,4 l, które nie jest demonem prędkości lecz, do jazdy miejskiej powinno wystarczyć.  Współmierne do osiągów samochodu są zastosowane w nim słabe hamulce (z tyłu bębnowe). Trzeba się do tego przyzwyczaić i wcześniej rozpoczynać hamowanie. Zawieszenie jest zestrojone komfortowo i dobrze tłumi nierówności, nie wydając przy tym żadnych niepokojących dźwięków.

Reasumując, Nissan Note to poprawny przedstawiciel samochodów MPV na bazie segmentu B. Pomimo wielu koneksji rodzinnych z innym modelami, posiada on własny styl i cechuje się dobrą funkcjonalnością. Powinien się więc sprawdzić w roli niewielkiego auta rodzinnego, jak i dla osoby chcącej czegoś więcej niż tylko typowo miejskiego auta pokroju Micry.