Nissan Qashqai

Model Nissana zaliczany do aut typu crossover, łączący cechy SUV-a i miejskiego hatchbacka. Zaprojektowany w Japonii crossover, produkowany w Wielkiej Brytanii, swoją nazwę zaczerpną od irańskiego plemienia nomadów „Qashqai”. Łączy w sobie cechy SUV-a oraz miejskiego hatchback-a klasy C. Zadebiutował w 2006 roku podczas salonu samochodowego w Paryżu a jego seryjna produkcja rozpoczęła się w w 2007 roku. Do Europy trafił w lutym 2008 (w Polsce w marcu). W 2008 roku oferta została powiększona o wersje +2 ,która oferowała dodatkowy rząd siedzeń oraz zmodyfikowaną część nadwozia, dzięki czemu w swojej kabinie pomieści nawet siódemkę podróżnych.W kolejnym roku przeszedł delikatny face-lifting przodu i tyłu samochodu.

Samochód ten jest oferowany z silnikami benzynowymi, o pojemności 1,6 L i mocy 117 KM, 2.0 L i mocy 141 KM oraz wysokoprężnym 15 dCI 1.5 i 2.0 o mocach 109 i 150 KM. Układ skrzyni biegów jaki zastosowany jest w tym modelu to tradycyjna pięciobiegowa skrzynia manualna, oraz bezstopniowa automatyczna typu CVT. Układ jezdny Qashqaia to złoty środek pomiędzy własnościami trakcyjnymi a komfortem podróżowania. Dość twarde nastawy zawieszenia sprawiają, że auto pewnie pokonuje zakręty, a przechyły nadwozia okazują się nieznaczne.

Auto uzyskało w teście EuroCap 5 gwiazdek w zakresie ochrony kierowcy i pasażerów dorosłych, 4 gwiazdki w zakresie pasażerów-dzieci i 2 gwiazdki w zakresie ochrony pieszych.