Olej syntetyczny i mineralny – różnice

Sklep z tanimi olejami silnikowymi

Odwiedzając sklep z olejami silnikowymi, klient zdaje sobie sprawę, jak ogromny ma dziś wybór. Dlatego zakup jednego, konkretnego oleju nie jest prosty. Podstawowa decyzja, którą trzeba podjąć, to wybór między olejem syntetycznym, półsyntetycznym  i mineralnym. Podpowiadamy, który z nich jest szczególnie godny polecenia i dlaczego.

Syntetyczność oleju – co oznacza?

Syntetyczność oleju oznacza obecność lub brak substancji chemicznych syntetyzowanych w laboratoriach chemicznych. Rzecz w tym, iż olej syntetyczny to taki, którego wszystkie składniki powstały poprzez syntezę chemiczną. Produkty określane jako półsyntetyczne poza składnikami syntetyzowanymi posiadają naturalną bazę olejową w postaci destylatów ropy naftowej. Ostatnim z wymienionych wcześniej rodzajów oleju jest olej mineralny. W składzie oleju tego typu próżno szukać jakichkolwiek dodatków syntetyzowanych chemicznie. Jest to całkowicie naturalny olej powstały na bazie destylatów ropy naftowej.

Sklep z tanimi olejami silnikowymi

Cechy olejów syntetycznych i mineralnych

Wbrew instynktowi, w przypadku olejów to, co naturalne, wcale nie jest lepsze. Wręcz przeciwnie, parametry olejów syntetycznych są o wiele ciekawsze, dlatego to właśnie „sztuczne” oleje silnikowe są polecane przez fachowców. Zawierają one szereg dodatków uszlachetniających, które zapewniają dłuższą sprawność silnika. Oleje syntetyczne wpływają również na obniżenie emisji spalin, a także redukcję hałasu generowanego przez pracę silnika. Jednak prawdopodobnie najważniejszą cechą olejów syntetycznych jest ich sprawniejsze rozprowadzanie po poszczególnych częściach silnikach. Tym samym oleje te zmniejszają tarcie we wszystkich zakamarkach silnika. Oleje mineralne są pozbawione powyższych właściwości. Ograniczenie tarcia w ich wykonaniu jest mniej wydajne niż w przypadku olejów syntetycznych, mimo że to w zasadzie ich jedyne zadanie. Oleje mineralne są olejami starszych generacji, którym nie powierza się takich zadań, jak ograniczenie emisji spalin czy redukcja hałasu. Oleje półsyntetyczne są rozwiązaniem pośrednim. Wypełniają one zadania dodatkowe, jednak zwykle nie tak skutecznie, jak oleje w pełni syntetyczne.

Kupno oleju syntetycznego

Każdy poważny producent olejów oferuje dziś szeroki wybór produktów syntetycznych. Najlepiej kupować je w wyspecjalizowanych sklepach z olejami, gdyż oferują one szeroki wybór oraz atrakcyjne ceny. Sklep z tanimi olejami silnikowymi może sprzedawać je nawet o kilkadziesiąt procent taniej niż na przykład supermarket, w którym dzisiaj również coraz częściej można znaleźć olej silnikowy. Jednak poza mało atrakcyjnymi cenami, supermarkety oferują również niewielki wybór olejów.