Uszkodzony amortyzator – objawy i wymiana

nowezawieszenie.pl

Poszczególni producenci samochodów mają swoje preferencje w kwestii wyboru rozmaitych podzespołów. Dlatego też niektóre części wykorzystywane w Nissanie mogą zużywać się później lub szybciej niż w pojazdach innych marek. Niemniej jednak jeśli chodzi o amortyzatory, przeważnie w samochodach Nissan stosuje się klasyczne modele gazowe lub olejowe, przez co czas ich eksploatacji nie odbiega od standardowego.

Podobnie jak każdy element, w który wyposażony jest samochód, również amortyzatory z czasem ulegają awariom, będącym często efektem zwyczajnego zużycia części. Może jednak dojść również do bezpośredniej awarii, będącej efektem np. uszkodzenia mechanicznego. Niezależnie od tego, co jest przyczyną uszkodzenia amortyzatory i na czym ono polega, objawy przeważnie są dosyć podobne. Nie zmieniają się również sposoby, jakimi można sprawdzić sprawność amortyzatorów.

Uszkodzenie amortyzatora – objawy

Bardzo często objawy niesprawności amortyzatora są bardzo subtelne. Jest tak wtedy, gdy niesprawność nie jest jeszcze całkowita, lecz amortyzator po prostu powoli traci efektywność działania. Jeżeli natomiast dojdzie do poważnego uszkodzenia elementu, objawy z pewnością zostaną zauważone. Jak wspomniano, rodzaj sygnałów nie różni się w zależności od rodzaju uszkodzenia, jednak odmienne może być ich natężenie.

nowezawieszenie.pl

Kierowca, który prowadzi samochód z uszkodzonym amortyzatorem może odczuwać drgania podczas jazdy. Początkowo są one odczuwane głównie na nierównościach, jednak w późniejszym czasie kierownica dygocze nawet na prostej drodze. Ponadto pojazd staje się niestabilny, przez co trudne okazuje się pokonanie nawet łagodnego zakrętu. Oczywiście zużyte amortyzatory dają o sobie znać podczas pokonywania większych przeszkód, kiedy niezbędne jest złagodzenie wstrząsów. Przejazd przez przeszkodę z uszkodzonym amortyzatorem oznacza silne uderzenie o podłoże, stwarzające ogromny dyskomfort dla kierowcy i pasażerów.

Jak sprawdzić stan amortyzatorów?

Ażeby mieć całkowitą pewność co do aktualnego stanu amortyzatorów, najlepiej oddać pojazd do warsztatu na fachowe testy. Niemniej jednak można również samemu wykonać kontrolę, polegającą na przykład na sprawdzeniu, czy pojazd natychmiastowo wraca do pierwotnej pozycji po mocnym naciśnięciu na maskę. Jeżeli amortyzatory negatywnie przejdą próbę sprawności, konieczna jest ich wymiana. Nowe części można kupić np. w sklepie https://nowezawieszenie.pl. Zalecamy zawsze wybierać amortyzatory najwyższej jakości, aby móc korzystać z nich bez obaw przez wiele lat.