Wymiana opon i kół – co warto wiedzieć?

wymiana-kol

Wymiana opon wielu z nas kojarzy się wyłącznie z wymianą sezonową. Opony lub całe koła zmieniamy minimum dwa razy w roku, oczywiście jeśli ktoś posiada osobne komplety opon zimowych i letnich. Warto jednak pamiętać również o tym, że raz na jakiś czas lub określony przebieg powinniśmy pozbyć się zużytych opon i wymienić je na nowe. Kiedy powinniśmy to zrobić? Na co zwracać uwagę podczas wymiany i jak dobrać nowe opony do swojego samochodu? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Kiedy wymienić opony na nowe?

Przeciętne opony są w stanie zachować swoje właściwości przez max 5 sezonów lub kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Po tym okresie kierowca jest zobowiązany do dokładnego zweryfikowania ich stanu, a najlepiej do wymiany na nowe. Każdy model opon posiada określony wiek maksymalny, którego nie powinno się przekraczać. Podobnie jest ze zużyciem bieżnika. Na oponie znajdują się ograniczniki, które oznaczają skrajne zużycie bieżnika opon. Jeśli opony zostaną zużyte poniżej tego stanu, mogą tworzyć realne zagrożenie na drodze.

Na co zwracać uwagę podczas wymiany opon?

Dobierając nowe opony i planując ich wymianę na nowe powinniśmy pamiętać o dobraniu odpowiednich parametrów. Do najważniejszych z nich należą: indeks prędkości, nośność opony, a także wymiary, czyli profil, średnica oraz szerokość. Jeśli chodzi o indeks prędkości to ważny jest w przypadku, gdy posiadamy samochód o dużej mocy i często z niej korzystamy. W opony z wyższym indeksem prędkości warto pomyśleć wtedy, gdy często podróżujemy autostradami.

Nośność opony oznacza maksymalne obciążenie, które jest ona w stanie wytrzymać. Im wyższy indeks tym może być większa masa pojazdu. Warto zwrócić uwagę na ten parametr szczególnie wtedy, gdy posiadamy ciężki samochód, np. klasy SUV.

Pozostałe parametry, czyli szerokość, profil oraz średnica definiują konkretne wymiary opony. Te parametry również są ważne. Opona o zbyt dużej szerokości może nie pasować do naszej felgi i dodatkowo może powodować obcieranie o elementy zawieszenia. Natomiast zbyt niski lub zbyt wysoki profil opony może powodować przekłamania odczytu prędkości wyświetlanej na liczniku pojazdu.

Jak dobrać opony do swojego samochodu?

Dobierając opony do swojego samochodu nie zapominajmy o zaleceniach producenta. Warto sprawdzić takie informacje w książce serwisowej lub instrukcji obsługi. Źle dobrane opony mogą nie tylko powodować dyskomfort podczas prowadzenia, ale także realne niebezpieczeństwo podczas jazdy.